CroatianCzechDanishDutchEnglishFrenchGermanHungarianItalianNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanish
© Created by TomMat 2013 
Úvod Loď SAYONARA Lodní deník Fotogalerie Info Kontakt
11 - Ostrovy San Blas STŘEDA, 06 DUBEN 2011 02:45
Na  ostrovy jsem narazil po prvé v knížce Karin Pavloskové a následně na webu mých přátel z lodi Momo,  kteří s nadšením ostrovy popisovali. Nezbývalo než prověřit skutečnost osobně. 200 mil z Cartageny je za námi, v dáli se rýsuje silueta  Panamských hor a postupně se objevují i nízké ostrovy porostlé palmovými háji.
Volíme souostroví Islas Banderas. Pět ostrůvků s palmami, bílými plážemi a bludištěm reefů kolem. Tříštící se oceánské vlny všude kolem klidu nepřidávají. Díky kvalitním mapám a novému průvodci Panamským pobřežím, proplouváme mezi podmořskými útesy, často jen 10 m širokými průlivy do chráněných vnitřních lagun. Spouštíme kotvu a doslova zíráme na tu neuvěřitelnou krásu kolem. Ostrůvky porostlé palmami, bílé pláže, průzračná teplá voda a do toho připlouvají indiáni na  kánoi vydlabané z kmene s nabídkou langust. Za neskutečnou cenu 50 dolarů kupujeme snad 10 kg velkých langust. Dva dny konzumujeme jen maso z langust.
Ostrovy San Blas /indiánský název Kuna Yala/ dostaly jméno po španělském vojevůdci, který ubránil Cartagenu před několikanásobnou přesilou Angličanů, zahrnují 350 ostrůvků na severním pobřeží Panamy. Ojedinělá populace indiánů kmene Kuna přežila v této podobě jen díky přírodní izolaci od okolního světa. Padesáti tisícům příslušníků kmene se podařilo v minulém století získat rozsáhlou autonomii na centrální Panamské vládě a díky matriarchálnímu zřízení, kmenovým sněmům a dodržováním  vnitřních pravidel je značná naděje na přežití tohoto v Americe ojedinělého etnika. Bambusové chýše se střechami z palmových listů, kánoe dlabané z kmenu oplachtěné jednoduchou plachtou, hliněné udusané podlahy domů a uliček, ženy se zlatými ozdobami v nose, ozdoby z korálků na rukách a nohách, pracné ruční výšivky „molas“, animistické náboženství, dřevění bůžci, klidná přátelská povaha. Následně navštěvujeme ostrovy Holandes Cays, neskutečnou vesnici Yandup na ostrovech Carti a Chichime Cays. Setkáváme se s jachtami, pro které jsou ostrovy celoročním programem.
vlajka Panamy
My ovšem směřujeme dál k západu k Panamskému průplavu. Kotvíme na ostrově Linton, zastavujeme se v Portobelu, v zátoce, kterou objevil Kolumbus a kde Španělé překládali ukořistěné poklady na svoje galeony a večer 3. března vplouváme za hráze vlnolamů před  Panamským průplavem. Lze říci, že první etapa plavby skončila. Atlantik je za námi. Marina Shelter Bay bude nyní naší základnou  před další etapou Pacifikem.
Panama, Colon, Shelter Bay  09 22.120N  79 57.007W     04. 04. 2011 Jarda  Bernt
Z Čech do Anglie Z Anglie na Pyrenejský poloostrov Galície Andaluzie Madeira Kanárské ostrovy Atlantik Karibik Granada a Trinidad Ostrovy ABC a Kartagena Ostrovy San Blas Panama Pacifik Galapágy Pacifik podruhé Markézy Tuamotu Tahiti, společnské ostrovy Suwarov Samoa Království Tonga Letní období v JZ Pacifiku Nový Zéland Plavba na Fidži Fidži Vanuatu Plavba do Austrálie Indický oceán Maskareny Plavba do Afriky Kolem nejjižnějšího cípu Afriky Plavba do Namibie Plavba do Brazílie Atlantikem z Brazílie 35 - Z Azorských ostrovů do Evropy Ostrovy San Blas